Ebben az időszakban nagyon hasznos ha komposztot dolgozunk a talajba, állagának és vízelvezető képességének valamint tápanyag-utánpótlásának céljából. Célszerű saját kertünkben felhalmozódott komposzt anyagot felhasználni.

Gyökerestől húzzuk ki és távolítsuk el a beteg, elszáradt esetleg fertőzött növényeket.

Nyugodtan elkezdhetjük ősszel az alma-, a körte- és a cseresznyefa metszését, de az sem baj, ha a tél elejéig várunk vele. Ha a szamóca beérett, takarítsuk ki az ágyást, vágjuk le a növény felső részét, szedjük le az elszáradt leveleket és tépjük le az indákat is. A piros- és fekete ribiszkét, valamint az egrest is ilyenkor kell megmetszenünk, és ez a hónap a legkedvezőbb a málna- és szederbokrok gondozására is. Fontos, hogy még a fagyok beállta előtt érdemes gombaölő szerrel bepermeteznünk a gyümölcsfáinkat.

Fagyra érzékeny növényeknél érdemes a növények tövét betakarni mulccsal, vagy tömörített lehullott levelekkel.

Akik tavasszal szívesen látnak a kertben virágokat (tulipán, nárcisz) most érdemes beszerezni a virág hagymákat és elültetni őket a fagy beállta előtt.

A kis madarakról se feledkezzünk el érdemes némi eleséget, magvakat egy kis vizet kihelyezni számukra, hisz ilyenkor már nagyon lecsökken számukra a beszerzési lehetőség. Azt viszont ne feledjük, ha elkezdjük őket etetni az tartson ki egész télen, hiszen ha már oda szoktatjuk őket a kertünkbe mindig számítani fognak arra, hogy ott találnak élelmet.

80-100 évvel ezelőtt a vidéki emberek tudták, hogy nem azért kell etetni a madarakat, hogy életben maradjanak, hanem azért, hogy a közelükben maradjanak. Ezzel nem csak az állat járt jól, hanem az emberek is, mivel a madarak összeszedték a gyommagvakat, illetve elpusztították a kártevőket. Éppen ezért, 1890-ben indult el egy országos madáretetés és odukihelyezés Magyarországon, hogy felhívják az emberek figyelmét erre a hasznos szimbiózisra.
Sűrű, üde,zöld gyep érdekében ebben az időszakban van szükség némi előkészületekre. Szerezzünk be megfelelő tápanyagokat tartalmazó gyeptrágyát és trágyázzuk meg a gyepet.

Ha eddig nem tettük meg, éppen itt az ideje megtisztítani és élesíteni a kerti szerszámokat. A hidegebb hónapokban valószínűleg nem lesz rájuk szükség, ezért miután összeszedtünk és elmostunk minden olyan kaspót, cserepet, növénytároló ládát, ami éppen üres és a nyárról megmaradt, tisztán tegyük el tavaszig. Ez azért fontos lépés, mert így megszabadulhatunk azoktól a kártevőktől, amik esetleg ezekben az edényekben vertek volna tanyát, vagy rejtették volna el petéiket, lárváikat. Nem utolsó sorban, sokkal kevesebb az esélye annak, hogy betegek lesznek a növényeink, ha jövő nyáron már ebbe ültetjük bele őket.